Yaka piyasasında İMKB dönemi

Merkezi Tayvan’da bulunan AroundStar çok uluslu bir firmadır. Çin ve Endonezya’da da tesisleri bulunan bu firma 20 yılı aşkın süredir yaka ve süveter piyasasında makine üreticisi olarak faaliyet göstermektedir.

 

2012 yılının başlarında Tayvanlı makine üreticisi AroundStar International firması ile görüşmelere başlayan ve kısa süre sonra distribütörlük anlaşmasını imza altına alan İMKB Tekstil Makinaları Dış Tic.A.Ş. ortakları arasında sektörün yakından tanıdığı A.kadir Bildik yaka piyasasına 2013 itibariyle iddialı bir giriş yaptı.

 

İMKB’yi bünyesinde bulunduran Yapısa AŞ.’nin Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim SAFİ, genel müdür Bilal ÖZTÜRK, iş ortakları Muzaffer DEMİRBAŞ ve A.kadir BİLDİK’le firmanın Üsküdar Kısıklı’daki merkezinde gerçekleştirdiğimiz röportajda, ülkemize getirilen bu markayı ve yaka piyasasını sizler için sorduk. İşte yanıtları:

 

Neden AroundStar?

Yaka piyasasında 15-16 yıllık deneyimlerimize güvenerek piyasanın ihtiyaç duyduğu özelliklerde bir makineyi ülkemize getirmeye karar verdik. Araştırmalarımız neticesinde Tayvanlı AroundStar International firmasını bu anlamda ihtiyaçlara yanıt veren bir üretici olarak gördük. Ayrıca firma ile ortaklaşa çalışarak makineler üzerine değişiklik yapma, farklı özellikleri katmak ve sektörün beklentileri yönünde şekillendirebilme konusunda fikir birliğine varmamız da tercihimizde etkili oldu.

 

Makineler ne zaman gelmeye başladı?

2012 yılında başlayan görüşmelerimizin ardından piyasanın ihtiyaçlarına uygun makineler dizayn etmek üzere çalışmalara başladık. Firma isteklerimizi çok iyi anladı ve istediğimiz özelliklerde makinelerin prototiplerini üretti. Bu makineleri yoğun test çalışmaları neticesinde hazır hale getirdik.Müşterilerimizde de test edilen bu makinelerimiz geçer not alınca da 2013 yılı sonunda ülkemize getirmeye başladık.

 

Makineleri hangi marka ile piyasaya sunacaksınız?

AroundStar ile yaptığımız protokol çerçevesinde Türkiye piyasasının beklentilerine uygun, özel bir makine tasarladık. Bu makine ülkemizin yaka piyasasına özel olduğu için AroundStar olarak değil, İMKB ismiyle sunmayı tercih ettik.Markamız İMKB’dir ve bu marka altında satışlarımızı yapacağız.IMKB’nin rakip makinelerden farkı nedir?

 

Makinelerimiz 95 inç standart üretim yapabilmektedir. Geniş en kumaş alınabilmesi için bu ölçülerde makinemizi tasarladık. Kaşkorse mallarda daha fazla kumaş alabilmesi için bu ölçülerde ürettik. Makinelerimizin üzerinde bize özel patentli sistemler var. Makinelerimiz düz yaka makineleri olmasına karşın değişik desenler yapabilme kabiliyetlerine sahiptir.Fantezi ürünler üretmek bu makinelerimizde mümkün olabilmektedir.

 

Makinelerimiz az elektrik tüketen, 220 voltla çalışabilen makinelerdir. Elektrik kesintilerinde makine kaldığı yerden,hatasız şekilde başlayabilme ve isteğe bağlı kesintisiz güç kaynağı ile 20 dakika çalışma özelliğine sahiptir. Bunun haricinde tamamen Türkçe kullanım paneline sahip olup, darbe kontak USB ile program aktarabilme, 1000 satır desen yapabilme kabiliyeti, çoklu platin sistemi (kısa ve uzun ayak) stopersiz çalışma ve kafayı her satırda istenilen iğneden geri çevirme özelliği mevcuttur. Japon çeliği plaka (iğne yatağı) üniversal iğne, bol yedek parça, fiyatları çok uygun ve kolay bulunabilmektedir. 7/24 servis hizmetimiz mevcut olup bu konuda birçok rakip üründen daha iyi konumda olduğumuzu düşünüyoruz.

Makinelerinize ilgi ne durumda?

Görüştüğümüz birçok firmadan makinemize ilgi olduğunu aldığımız siparişlerden anladık. Özellikle desen kabiliyetinin yüksek olması, fiyatının uygun olması, piyasanın en tecrübeli teknik ekibi olmamız büyük ilgi gördü. Ayrıca yedek parça desteği ve teknik destek de makinelerimize olan ilgiyi arttırdı.

Piyasa ne istiyor, neye ihtiyaç duyuyorsa alınan talepleri makinelerimizde bir araya getirdik. Müşterilerimizin bizlere güvenlerinin olması, AR&GE ve yedek parça konusundaki titiz olmamız 2 yıl garanti verilmesi satışlarımızı olumlu yönde etkiledi. Fiyatlarımızın makul seviyelerde olması, yedek parçanın ucuz olması ve kolay bulunabilmesi ve tercih edilmemizde etkili olmaktadır.

 

Müşterileriniz için özel kampanyalarınız olacak mı?

Müşterilerimize eski makinalarını değerlendirme, iğne yatağı 12G 14G 16G arasında değiştirme imkanı sağlarken, bazı yedek parçaları daücretsiz vermeye başladık. Bunlar arasında likra aparatları, vanizeli mekikler bulunmaktadır.

 

Kaç modelle piyasaya gireceksiniz?

Türkiye piyasasına dört farklı modelle girdik. Bunlar: AS 218D, AS 318DJ, AS 328 DJJ ve AS 318 DTJ’dir. Yakın zamanda müşterilerimize hazırladığımız sürpriz bir model üzerinde çalışmalarımız ise halen devam etmektedir.Yaka piyasasında ne gibi eksiklikler gözlemliyorsunuz? Bu piyasayı iyi tanıyan ve ihtiyaçlarını bilen biri olarak şunu söyleyebilirim ki, yaka piyasasında gerek teknik bilgi birikimi gerekse de satış sonrası hizmetlerde eksiklikler var.Biz firma olarak bu eksiklikleri bildiğimiz için önemli bir boşluğu dolduracağımızı düşünüyoruz.Yedek parça bulma ve satın almada sıkıntıları da bilinen bir gerçek. Biz bu konuda da çok hassasız. Uygun fiyat ve hızlı teslimat konusunda iyi bir oluşuma gittik. Yedek parça stoğu yaptık. Her yerde kolay ve ucuza bulunabilecek yedek parçaları makinelerimizde kullandık ve kendimiz üretmekteyiz ayrıca istek üzerine iğne ve sarf malzeme satışı için gereken çalışmaları başlattık.

 

Fuara katılacak mısınız?

Evet, firma olarak markamızla TÜYAP Örgü teknolojileri fuarında 2‘inci salonda olacağız. Dört modelimizi de burada sergilemeyi planlıyoruz.

 

Piyasada kalıcı olmak için neler yapacaksınız?
Piyasada bizi çok iyi tanıyorlar. Makinelerimizi gören ve deneyenler beğendiklerini ifade ediyorlar. Hedefimiz bu beğeniyi sürekli kılmak. Teknik becerimiz, satış sonrası hizmetlerimiz ve yedek parça konusundaki hassasiyetimizle piyasaya uzun yıllar hizmet edeceğimizi düşünüyoruz.Kalite, uygun fiyat ve satış sonrası hizmet… Bu üç unsur olmazsa olmazlarımız. Bu üçünü sağladığımız sürece piyasada kalıcı olacağımıza inanıyoruz.

 

Türkiye’de üretim düşünüyor musunuz?

Firma olarak düz örgü alanında makine imal etme projemiz var. 2015 yılı sonuna kadar bunu gerçekleştirme hedefindeyiz.Sanıyoruz ki, bu alanda ilk olacağız. Tayvanlı partnerimizle görüşmelerimizde ilk mutabakatı sağladık.

 

Yaka piyasası hakkında bilgi verir misiniz?
Yaka piyasası son iki yıldır sürekli artış trendindedir. Önümüzdeki 5 yılda bu artışın süreceğini düşünüyoruz. Yaka piyasasında birçok makine markası olduğunu dikkat çekiyor. Bunlar arasında bizim tasarladığımız ve birçok üstünlüğü olan IMKB de girdi. Bizim bu piyasaya girmemizin ardından yaka piyasasında kalite bilincinin tekrar artacağını ve rekabetin sektör lehine gelişeceğini düşünüyoruz.

 

Piyasada ne kadar makine var sizce?,

Tahminlerimize göre piyasada 300 civarında firma yaka piyasasında faaliyet gösteriyor. Makine sayısının ise 2 bin 500-3 bin civarında olduğunu tahmin ediyoruz.Piyasada 3-5 makinesi olan da var, 20 ve üzerinde makinesi olan da var.Bizim tahminlerimiz bu makinelerin en az bini eski teknoloji ve yenilenmesi gerekiyor. Yeni makinelerin üretime katılmasıyla birlikte yakanın kalitesi, üretimin randımanlı hale gelmesi mümkün olacaktır.Önümüzdeki birkaç yılda bu değişimin hızla gerçekleşeceği kanaatindeyiz.